Projekty

Jestem nauczycielem akademickim z ponad dwudziestoletnim stażem. W tym czasie miałem i nadal mam wyjątkową możliwość łączenia pasji edukacyjnej z doświadczeniem praktycznym zdobywanym przy wielu przedsięwzięciach – zarządczych (kierowanie organizacjami), doradczych (plany i strategie rozwojowe) czy społecznych (aktywne uczestnictwo w organizacjach pozarządowych). To wszystko pozwoliło mi zebrać unikalną wiedzę, którą dzielę się zarówno ze studentami jak i uczestnikami konferencji, szkoleń oraz warsztatów.

Działania szkoleniowe prowadzę w sposób otwarty na bezpośrednią interakcję z uczestnikami, niekiedy żartuję, że jest to styl „quasiparacoachingowy” ;-). Wierzę, że moje zaangażowanie wsparte wiedzą i doświadczeniem pozwoli aktywować potencjał i możliwości uczestników. Promuję zalety krytycznego myślenia, jako jedynej możliwej drogi do świadomego odbierania świata, zwłaszcza w jego cyfrowej odsłonie.

Chcąc być pełnoprawnym członkiem społeczeństwa informacyjnego, musimy pamiętać o stałym podnoszeniu swych kompetencji – także społecznych, ponieważ zapewnią nam satysfakcję z życia prywatnego i bezpieczeństwo na rynku pracy.

Jestem przygotowany na indywidualne ustalenia szczegółów każdego szkolenia, wystąpienia czy projektu konsultacyjnego, tak by zakres, czas i sposób był dopasowywany do potrzeb danej organizacji i uczestników.

Przykładowa tematyka:

Kultura organizacyjna – widocznie ważna

Kultura organizacyjna – każdy potrafi coś o niej powiedzieć (niekiedy dodając „przeciekawe” szczegóły z życia firmy), ale czy wszyscy pracownicy rozumieją ją tak samo? Celem szkolenia jest nie tylko nakreślenie fundamentów teoretycznych dla istniejących norm społecznych i systemów wartości, ale przede wszystkim analiza studium przypadków by móc zrozumieć tło tworzące ten właściwy klimat organizacyjny. Wtedy kształtowane w organizacji przekonania, oczekiwania i co najważniejsze – zachowania, będą łączyć wszystkich pracowników firmy i motywować do kreatywnego sięgania po „lepsze i więcej”.

Komunikowanie się – sprawnie i efektywnie

Komunikacja w organizacji jest kluczem do sprawnego funkcjonowania. Żyjąc w świecie, który zalewa nas informacjami, zaczynamy tracić umiejętność precyzyjnego komunikowania się – zarówno pionowego (kierownik-pracownik) jak i poziomego (współpracownicy). W trakcie szkolenia opowiem jakie typy sieci komunikacyjnych wykorzystywać oraz jakie są przyczyny zniekształcania informacji.

Aktywizacja zawodowa czy inwestycja w pracowników

Twoja branża to rynek pracownika czy może pracodawcy? Jak w związku z tym powinna wyglądać optymalizacja procesów pozyskiwania pracowników. Dobór i selekcja pracowników. Wprowadzenie pracowników do organizacji. Odejście pracownika z organizacji.

Od zarządzającego do przywódcy

Spotkałeś na swojej drodze kierownika, który był bardziej: dobrodusznym ojcem, złośliwym frustratem czy wizjonerskim liderem? Jak pracowało się z każdym z nich? A może chcesz odpowiedzieć sobie na pytanie jakim Ty jesteś materiałem na szefa – otwartym i partycypacyjnie nastawionym do procesu zarządzania, czy zamkniętym przekonanym o swej nieomylności? W trakcie szkolenia staram się znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania, uzupełniając przekaz wiedzą o współczesnych trendach i zadaniach kadry kierowniczej w organizacji. Stały rozwój kadry kierowniczej to dziś warunek konieczny – wszystko dla dobra firmy i pracowników!

Zarządzanie zmianami

Zmiana – jedyna stała rzecz we wszechświecie! Tyle wiedzy o zmianach i zarządzaniu nimi jest wokół nas. Co wartościowego z niej wybrać. Podczas szkolenia opowiadam o własnych doświadczeniach dotyczących zarządzania zmianami kluczowymi dla każdej organizacji: organizacyjnymi i informatycznymi (z uwzględnieniem najpopularniejszych metod). Miałem wyjątkowe szczęście (oczywiście rozumiane jako ładunek unikalnych doświadczeń i wiedzy) przeżywać zarówno rozkwit wielu organizacji w wyniku wdrożonych zmian, komplikacje w przypadku decyzji kontrowersyjnych lub źle przeprowadzonych, ale także przymusowy koniec, czyli likwidację podmiotu (decyzją właścicielską). Dobrze jest uczyć się na własnych błędach, ale lepiej i taniej na cudzych 😉 dlatego zapraszam serdecznie

Inne aktywności:

Spotkania mentoringowe

Wiemy coraz więcej. Internet puchnie od wiedzy (co prawda dużo tam śmieci, ale można też znaleźć sporo wartościowych treści). Dlaczego zatem nie wszyscy uwalniają swój potencjał? Co nas blokuje? Dzięki rozmowie ze mną, osobie z zewnątrz możesz przyjrzeć się swojej sytuacji z innej perspektywy. Zadawanie odpowiednich pytań jest tutaj niezwykle pomocne. Razem zdecydowanie łatwiej odnaleźć przyczynę wynikłego w pracy lub życiu problemu.

Wystąpienia motywacyjne

Od blisko trzydziestu lat jestem uczestnikiem ruchu rycerskiego, odrodzonego w Polsce lat sześćdziesiątych XX. wieku za sprawą charyzmatycznego kasztelana zamku w Golubiu-Dobrzyniu śp. Zygmunta Kwiatkowskiego. Od tego czasu nieprzerwanie uczestniczę w rekonstrukcjach historycznych i współcześnie organizowanych turniejach średniowiecznych. Strzelam z łuku i kuszy historycznej, a okazjonalnie pojedynkuję się na szable polskie. Podczas spotkania wprowadzę słuchaczy w świat wyjątkowych ludzi i wartości. To wyjątkowe hobby dało mi też okazję do poznawania świata. Z żywymi lekcjami historii z Płocką Drużyną Kuszniczą byliśmy w Kanadzie, Francji czy Niemczech. Ponadto aktywność zawodowa wsparła moje pragnienie poznawania świata, dzięki czemu mogłem odwiedzić wiele ciekawych jego zakątków. Na czterdzieste urodziny wybrałem się do Salwadoru – jednego z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie i … poznałem ówczesnego wiceprezydenta tego kraju, którego syn poślubił Polkę. Chcesz posłuchać więcej jak motywować się do życia w pełni oraz zrozumieć, jakie postawy są potrzebne do znalezienia prawdziwego szczęścia … zapraszam do kontaktu.