Każdy z nas jest inny! To truizm lub jak powiedziałby współczesny klasyk „oczywista oczywistość”. Zgoda, ale jak ważne jest to stwierdzenie, przekonujemy się codziennie w naszym życiu, zarówno tym rzeczywistym, ale coraz częściej także tym cyfrowym. Pod pojęciem inności kryje się kluczowa dla jakości życia – tolerancja prawa każdego z nas do innego postrzegania świata. Z tego prawa, na nasze nieszczęście, część użytkowników wirtualnych platform społecznościowych korzysta w sposób niewłaściwy. Z mojej perspektywy rodzica, socjologa, nauczyciela akademickiego i menadżera, coraz groźniejsze i niemal powszechne jest zjawisko dezinformacji.

Wspomniana powszechność sprawia, że „fake newsy” padają już nawet z ust najważniejszych osób w państwach, wydawałoby się demokratycznych o dojrzałej kulturze politycznej. Mówiąc wprost prezydenci i premierzy na potęgę fałszują przekaz, zaciemniają obraz lub koloryzują. Ukuto nawet termin próbujący oswajać kłamstwo, czyli w poważnych analizach i publikacjach mówi się o „post-prawdzie”, a w mojej ocenie (z lekkim sarkazmem 😉 jest to najwyżej „prawda życzeniowa”, czyli „prawie-bohaterowie” życzyliby sobie, by właśnie tak wyglądała rzeczywistość lub może nawet niekiedy w swej ignorancji lub niewiedzy, są przekonani, że tak jest faktycznie.

Niemniej szkody, które wyrządzają w ten sposób są ogromne i co najgorsze namacalne i przeliczalne ponieważ inicjują szereg kolejnych zjawisk społecznych, głównie komunikacyjno-interpretacyjnych. Jest przecież regułą, że po podaniu takiej „zmanipulowanej”, najczęściej intencjonalnie, wiadomości rozpoczyna się chocholi taniec dziennikarzy, ekspertów, celebrytów, internetowych trolli, a na końcu zwykłych zdezorientowanych obywateli tej sieciowej społeczności. Jedni są ZA a inni wyraźnie przeciw. Padają mniej lub bardziej udane kontrargumenty. W ten sposób mamy otwartych setki i tysiące konfliktów i dyskusji. Padają oskarżenia. Trwa wojna informacyjna.

Nie przyłączaj się! Nie obserwuj! Szanuj swój czas!

Bądź wystarczająco sprytny! Be smart enough!

K. Buczkowski