Spodziewaj się nieprawdopodobnego … w lubuskim

Odruchy bezwarunkowe

Jedną z zasad odróżniania fake-newsów od faktów jest słuszna tendencja do automatycznego odrzucania i nieprzyswajania informacji brzmiących nieprawdopodobnie i niedorzecznie, czyli taka swoista bariera ochronna dla naszego umysłu. Wiemy przecież, że automatyzmy i odruchy bezwarunkowe pozwalają nam niejednokrotnie ocalić życie i zachować zdrowie, np. cofnięcie ręki gdy poczujemy ból spowodowany przypadkowym kontaktem z gorącym przedmiotem. Podobny mechanizm zaleca się stosować przy selekcji zalewających nas informacji, zwłaszcza w Internecie oraz mediach społecznościowych. Dzięki temu wzrasta prawdopodobieństwo skutecznego odróżnienia tego co wartościowe i przydatne, od tego co miałkie lub wręcz manipulacyjne.

Ludzka głupota

Jednak życie co jakiś czas dostarcza nam faktów próbujących zrobić wyłom w naszym murze obronnym pokazując jak dalece „kreatywne i nowatorskie” mogą być rzeczywiste zachowania ludzi, zgodnie z sugestią Alberta Einsteina, że „Jedynie dwie rzeczy są ewentualnie nieskończone – Wszechświat i ludzka głupota, z tym, że co do Wszechświata nie mam pewności”. Pozwolę sobie przywołać dwa konkretne przypadki z naszego pięknego kraju nad Wisłą, co ciekawe oba dotyczą osób z woj. Lubuskiego. Przypadek …?

Alkoprędkość

Pierwszy z nich zabrzmi groźnie. Otóż budzący zwykle postrach wśród kierowców, nieoznakowany radiowóz marki BMW ze słynnej grupy Speed wypadł z drogi i uderzył w latarnię w Gorzowie Wielkopolskim. Za kierownicą siedział pijany policjant, który „wydmuchał” ponad 2 promile alkoholu. Jak ustalił portal NewsLubuski.pl (link https://newslubuski.pl/interwencje/12393-pijany-policjant-rozbil-nieoznakowane-bmw.html) wszystko wydarzyło się w niedzielny poranek 10 kwietnia 2022. Na miejsce przybyli inni ważni funkcjonariusze, m.in. z Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Kontroli KWP Gorzów Wielkopolski.

Przypomnijmy, że grupa Speed to „chluba” Policji, czyli specjalny oddział, który powstał w celu zwalczania piractwa drogowego, a w szczególności wychwytywania najbardziej agresywnych i niebezpiecznych zachowań na drogach. Jak informuje wspomniany lokalny portal, Komendant Wojewódzki podjął decyzję o natychmiastowym zawieszeniu funkcjonariusza i rozpoczęciu postępowania dyscyplinarnego, które najprawdopodobniej zakończy się zwolnieniem ze służby. To naturalne i oczywiste konsekwencje, ale należy zadać pytanie: jak do tego doszło? Kto weryfikuje policjantów do grupy Speed? Czy i jak często przechodzą testy psychologiczne? W jaki sposób budowany jest autorytet grupy Speed? Jaki będzie odbiór informacji przez najmłodszych kierowców?

(Po)życie

Drugi przypadek dotyczy bardziej sfery obyczajowej, połączonej jednak ze sprawą wagi państwowej. Jak skrupulatnie zrelacjonowała WP.pl (link https://teleshow.wp.pl/kuriozalne-wspomnienie-smolenska-olimpia-tomczyk-iwko-opowiedziala-co-robila-o-poranku-6757399553112672a ), w niedzielnym wydaniu programu telewizji TVP3 pt. „Śniadanie Samorządowe” gospodarz zapytał swoich gości o to, czy pamiętają, co robili dokładnie 10 kwietnia 2010 r., w dniu katastrofy smoleńskiej. Pani Olimpia Tomczyk-Iwko (pełniąca funkcję drugiego wicewojewody lubuskiego) zdecydowała podzielić się bardzo osobistym, wręcz intymnym wspomnieniem. Powiedziała: „Ten dzień bardzo utkwił w mojej pamięci, ponieważ, tu trochę prywaty, powołaliśmy do życia naszego synka. Gdy włączyłam radio i usłyszałam o katastrofie, nie wiedząc o tym, że zginął polski rząd, przyszła mi taka myśl do głowy, że gdzieś powstaje życie, a gdzieś się ono kończy. Dopiero chwilę później przyszło takie oszołomienie: „rany, to polski rząd zginął”. 96 ludzi z polskiej delegacji. Dwa tygodnie później dowiedziałam się, że jestem w ciąży, więc na pewno na zawsze zapamiętam ten dzień”.

Szok! Niedowierzanie! Wspomnianej Pani udało się połączyć tak skrajnie różne sprawy. Swoje przyjemne pożycie z tragicznym końcem życia innych ludzi! Czy było to dalece niestosowne czy zwiastun nowego trendu wśród politycznych celebrytów? Wolę nie odpowiadać….

Wyjątek czy reguła

Pomimo potwierdzonych dowodów na zaistnienie powyższych zachowań, uprzejmie proszę, traktujmy je jako wyjątki potwierdzające regułę, czyli nadal nie ufajmy temu co wydaje się nam niedorzeczne i przeczy zdrowemu rozsądkowi, a zwłaszcza gdy sami nie zachowalibyśmy się podobnie. Na pewno skorzysta na tym nasze samopoczucie i dobry nastrój.

Pogodnych Świąt Wielkiej Nocy 2022
Krzysztof Buczkowski