Zapoznając się z raportem na temat głównych czynników ryzyka i największych zagrożeń na świecie pt. The Global Risk Report 2020, opracowanego z wielką starannością przy udziale licznego grona światowych ekspertów dla World Economic Forum – podmiotu znanego m.in. z organizacji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, w którym niezmiennie uczestniczą przywódcy państw i czołowi przedstawiciele świata biznesu, można odnieść wrażenie, że teoretycznie świat jest przygotowany na zagrożenia wynikające z dezinformacji i destrukcyjnej roli fake-news.
Co ciekawe we wspomnianym raporcie oprócz opinii specjalistów i ekspertów wykorzystano również wyniki badań ankietowych. Wśród dziesięciu najpoważniejszych zagrożeń, dokładnie na siódmym miejscy ze wskazaniem 77 % respondentów znajdziemy właśnie: utratę zaufania do informacji podawanych w mediach, a tuż za tym ryzykiem – wewnętrzną polaryzację polityczną, czyli rządy ekstremistów.
Zatem Szanowni Państwo jest się nad czym zastanawiać i coraz uważniej śledzić przekaz medialny. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, ale jak przeanalizujemy zachowania społeczne, to niestety praktyczne wykorzystanie wiedzy jest znikome. Dlatego kluczowa jest rola ciągłej edukacji w tym zakresie i podnoszenia świadomości.
Krzysztof Buczkowski